SK EN DE PL HU

Aktivity

LETNÉ AKTIVITY
 
Penzión Kiska je vhodným východiskovým bodom na výlety za poznávaním kultúrno-historických pamiatok. Práve mesto Levoča vzdialené len 6 km je považované za jedno z najkrajších miest Spiša a celého Slovenska.
 
Levoča patrila medzi prvé tri kráľovské mestá v Uhorsku. Už  vstup a pohľad na rozľahlé námestie nás ubezpečuje o tom, že sme v meste, ktoré malo v stredoveku európsky význam. mestie Majstra Pavla má tvar pravouhlého obdĺžnika a je jedným z najväčších stredovekých miest na Slovensku. Námestie obklopuje viac ako 60 meštianskych domov, ktoré pochádzajú zo 14.-15. storočia. Levoča s dielom Majstra Pavla z Levoče bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kostol sv. Jakuba s najvyšším dreveným oltárom na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče je najcennejšou pamiatkou mesta. Kostol bol postavený v 14. storočí a vďaka svojim rozmerom je druhý najväčší na Slovensku. V kostole sa nachádza 11. oltárov zachovaných na svojim pôvodnom mieste.

Evanjelický kostol bol postavený v klasicistickom štýle v tvare gréckeho kríža s veľkou kupolou v rokoch 1825 – 1837 podľa architekta Antonína Povoľného. Vo vnútri sa nachádzajú empory na ktorých je orgán, archív ako aj bohatá a hodnotná knižnica.

K ďalším pamiatkam mesta patrí Dom Majstra Pavla, Hainov dom – dnešné  Múzeum výtvarnej kultúry na Spiši, Thurzov dom, Veľký a malý župný dom, Kostol sv. Ducha, Starý minoritský kostol, Mestské divadlo, Klietka hanby, fortifikačný systém a iné.
 

 
Spišská kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Dominantnou stavbou je neskororománska katedrála sv. Martina z rokov 1245-1273 s dvoma vežami.. Katedrála má mimoriadne cenný interiér - najmä gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne. V Spišskej Kapitule je zachovaný hradobný múr s Dolnou a Hornou bránou, domy kanonikov, niektoré pôvodne gotické, iné   renesančné a barokové. Ďalej sa tu nachádza neskororenesančný biskupský palác z roku 1652 s barokovou úpravou, hodinová veža z roku 1739 a budova seminára, pôvodne gotická, neskôr renesančne a barokovo upravená.
 
Spišský hrad  Spišský hrad je unikátny príklad stredovekého komitátneho kráľovského hradu. Pôvodne kráľovský hrad, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej     Európe. Hrad spolu s komplexom Spišskej kapituly boli roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


 

Medzi ďalšie kultúrne zaujímavosti patrí Spišské podhradie, Žehra, hrad Stará Ľubovňa so skanzenom, Kežmarský hrad, Spišská Sobota a mnoho iných.
 

Pre milovníkov pešej turistiky a cykloturistiky sa ponúka nádherná príroda Levočských vrchov, Národného parku Slovenský raj a Národného parku Vysoké Tatry. Pri návšteve slovenského raja by ste nemali vynechať Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. V letnej turistickej sezóne môžu hostia navštíviť aj vodnú nádrž s celkovou rozlohou 3 000m², ktorá sa nachádza 3 km od centra Levoče. Ponúka širokú paletu vodných športov, člnkovanie, vodné bicykle, ako aj plážový volejbal. Pláže sú trávnaté a vhodné aj pre malé deti. Neďaleko je možnosť zapožičania člnkov, vodných bicyklov a plážových ležadiel. Na svoje si prídu priaznivci rybolovu, na ktorých čakajú pstruhy, liene a iné druhy rýb.


ZIMNÉ AKTIVITY

Penzión Kiska má ideálnu polohu pre fanúšikov zimných športov. Nachádza sa len 30 m od lyžiarskeho strediska SKI CENTRA LEVOČA, v ktorom sú k dispozícii 4 lyžiarske vleky na 4 zjazdovkách rôznej obtiažnosti. Všetky zjazdovky sú pravidelne upravované a zasnežované technickým snehom. V stredisku sa nachádza aj ski servis, požičovňa lyží a lyžiarska škola. Stredisko rovnako ponúka fanúšikom klasického lyžovania aj upravené bežecké lyžiarske trate.

Bowling

V Ski centre vzdialenom len niekoľko metrov majú naši hostia možnosť zabaviť sa pri bowlingu, ktorý aj na Slovensku najmä v posledných rokoch zachvátil všetky generácie.


Poľovačka

Na svoje si prídu aj milovníci poľovníctva. Poľovný revír sa rozprestiera v južnej časti Levočského pohoria. Tento revír je špecifickou jeleňou oblasťou, hlavným druhom zveri je zver jelenia. Z ostatných druhov zveri je možné poľovať na zver srnčiu, diviačiu, prípadne na vlka, líšku, z pernatej zveri napríklad na jariabka, alebo sluku.
 

kezmarok.penzionkiska.sk
levoca.penzionkiska.sk
Copyright © 2014 | Created by Created by RB Team | www.rbteam.eu